Η Κύμη πήρε νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας απέναντι στην Αρτάκη με 55-53, έφτασε τις 3 στο φετινό πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, ελπίζοντας βάσιμα στην παραμονή χωρίς να μπλέξει σε περιπέτειες με μπαράζ!

Η Κύμη ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 17-8 στην α’ περίοδο ενώ διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (28-19).

Η ανατροπή για την Αρτάκη έγινε στη γ’ περίοδο όταν με επιμερους σκορ 9-20 πέρασε μπροστά με 37-39 για να πάει το ματς στο τέλος στον πόντο!

Με 8 πόντους του Πούλου στην τελευταία περίοδο και ένα καλάθι του Γιακομίδη που έκανε τη διαφορά για την Κύμη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, η ομάδα του Βελισσαράκου πήρε τελικά τη νίκη με 55-53!

Καλύτεροι των νικητών οι Πούλος, Γιακομίδης και Κεράτσας.

Από την Αρτάκη ξεχώρισαν επιθετικά οι Δέδες, Σαράπης, Φλώρος.

Διαιτητές: Βαρσαμάς-Αποστόλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8, 28-19, 37-39, 55-53.

Α.Ο. ΚΥΜΗΣ (Βελισσαράκος): Δημητρός Δ., Τσιαχτάνης, Καλαμισδράκης, Στώϊκος 8, Πούλος 18 (1), Καλορίτης, Δημητρός Ν. 4, Γιακομίδης 16 (1), Μπουρούμης, Κεράτσας 9 (1), Μαρούσος.

ΓΑΣ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Στεφανίδης-Σιμιτζής): Σπανός 6, Ριζούλης 5, Γεωργίου, Καραλής 2, Σαράπης 10, Κατσαρός 7, Φλώρος 10, Δέδες 13 (3).